chodzi np o szerokość okopów, do jakiej wysokości przysypać schron ziemią aby jak najlepiej odwzorować je z 1939 roku. Czy siatki maskujące występowały przy tego typu schronach? Czy okopy były "obkładane" belkami z drewna, jak tak to jakiej wielkości gdzie je można dostać itd
Co do obsypania obiektu musisz poszukać dokąd było smołowane i dotąd obsypać . Co do szerokości okopów szukaj instrukcji saperskiej http://www.pionierzy40pp....laminy,124.html Jeśli chodzi o szalowanie ścian okopu belkami to jak najbardziej tak było obustronne . Tu masz jeszcze ciekawy link http://www.archeologiabyd...ie_przedmoscia/ mozesz próbować kontaktować się z nimi
jest to element wystającego zbrojenia schronu czy miały jakąś konkretną funkcje? Do czego służyła ta pomalowana na czerwono "półka"
3. Jakie uzbrojenie występowało w tego typu schronach? bo raczej CKM wz 30 tam się nie zmieści. (chodzi o schrony obserwacyjne)
4. Przy wchodzeniu do tego typu schronów tuż za wejściem występuje taka dziura 40cmX40cm głębokości nie ustaliłem gdyż po kopaniu ok 20cm w głab stwierdziłem iż wejście do schronu przez wykopanie tej dziury będzie utrudnione i zostawiłem na równi z posadzką.
Nie wiem dlaczego ale nie otwierają mi się linki Schrony obserwacyjne nie posiadały uzbrojenia jak sama nazwa mówi służyły do obserwacji . Choć mogła być w nich wykorzystywana broń ręczna obsługi . Co do szalowania okopów skłaniałbym się ku żerdziom drewnianym .
Instrukcja saperska dla piechoty dotycząca budowy okopów :
Chrust i trzcinę układa się ściśle pęczkami tak, żeby ziemia nie mogła przesypywać się.
148. Odzianie z plecionek można robić dwoma sposobami: z kołków i chrustu na miejscu (w rowie) lub z zawczasu przygotowanych pletniaków. Przy pierwszym sposobie kołki rozmieszcza się tak, jak przy odziewaniu chrustem, wiążąc je u góry z poprzeczną żerdzią i oplatając z dołu do góry. Plecionkę przyciska się do ścian, kotwicząc ją drutem. Pletniaki (zawczasu przygotowane) przynosi się do rowu, ustawia się wzdłuż ścian jeden obok drugiego i dolne końce kołków pletniaka wbija się w ziemię. Poszczególne pletniaki związuje się drutem i kotwiczy.
149. Odzianie z drzewa i innych łatwopalnych materiałów przy ostrzale może się zapalić, dlatego należy je dokładnie oblepić gliną.
150. Odziewania sap dokonuje się tarczami z desek lub żerdziami przyciskanymi do ścian przy pomocy ram, jak wskazano na rys. 100.
Wyjścia z rowów.
151. Celem szybkiego wyskakiwania z dołów strzeleckich na przedpiersie w przedniej ścianie dołu robi się wcięcia dla oparcia nóg (Patrz rys. 29).
W odzianych rowach w tym celu, do kołków, przymocowuje się poziome żerdzie
Do wyjścia z rowu do tyłu robi się drabinki z żerdzi, schody i pochylnie szerokości 70 cm
Poszerzenia, ślepe odnogi i drogowskazy.
152. Dla usprawnienia ruchu w rowach łącznikowych robi się poszerzenia, ślepe odnogi i ustawia się drogowskazy.
Poszerzenie robi się na niewielkich odcinkach długości 2-3 m i szerokości na dnie rowu do 1 m .. Poszerzenia robi się co 20 - 40 m, dokładnie maskuje się i w miarę możności zabezpiecza się daszkami od szrapneli i drobnych odłamków Ślepe odnogi buduje się w końcach prostych odcinków rowów łącznikowych w tym celu, ażeby mijający się ludzie mogli swobodnie przejść. Odnogi wykorzystuje się także do składania amunicji, sprzętu, materiałów, budowy studzienek itp.
Drogowskazy ze strzałkami i innymi znakami umówionymi stawia się na początku rowów łącznikowych i w miejscach ich skrzyżowania. Czas na budowę 1 m bież. przez 2 strzelców - 1 godz. Materiał: okrąglaki Φ 15 - 17 cm - 6 m bież., żerdzie Φ 8 - 10 cm - 10 m.
Ustępy.
Do budowy miejsca ustępowego (ustępu) z koziołkami (rys. 105) kopie się rów głębokości 180 cm i szerokości dna 100 cm. Tylną połowę dna rowu pogłębia się nie mniej niż na 50 cm i nad otrzymanym kanałem na odległości 70 cm jedna od drugiej stawia się pochyło żerdzie, do których przywiązuje się poprzeczki: jedną do siedzenia a drugą do oparcia. Pod nogi kładzie się deski lub żerdzie
Miejsce ustępowe z koziołkami. Czas na budowę 1 m bież. przez 2 strzelców - 4 godziny. Materiał: żerdzie na koziołkach Φ 8-10 cm - 6 m bież., deski grubości 8 - 10 cm - 2 m bież-, żerdzie na przykrycie - 16 m bież. Celem utrzymania czystości i dla zapobieżenia osypywaniu się ziemi. Wykopaną ziemię wyrzuca się w stronę nieprzyjaciela i do tyłu celem otrzymania nasypu.
Miejsce ustępowe może być zbudowane z przykryciem dołu ustępowego deskami.Miejsce ustępowe z przykryciem dołu ustępowego deskami. Czas na budowę 1 m bież. przez 2 strzelców - 2 godziny. Materiał: deski grubości 5 cm - 5 m bież., żerdzi 2 m bież.
Celem przyśpieszenia pracy, ściany można odziewać darniną ułożoną na płask W słaBYCH gruntach strome ściany nie trzymają się, w średnich gruntach trzymają się stosunkowo krótko i osuwają się od deszczu i wstrząsu, dlatego przy każdej możliwości ściany rowów odziewać. Stanowiska, doły i rowy z odzianymi ścianami pewniej chronią strzelców od czołgów i ostrzału z powietrza. Przed odziewaniem żerdziami, deskami lub połowiznami należy dno rowu poszerzyć na grubość odziania i wbić u krawędzi ściany lekko pochyły rząd kołków średnicy 6 - 8 cm na odległości 100 - 150 cm kołek od kołka
Górne końce kołków zakotwiczyć przy pomocy drutu i kołka kotwicznego. Kołki kotwicz-
Nad miejscem ustępowym może być zbudowany daszek nie dochodzący do tylnej ściany rowu. Miejsce ustępowe również maskować.
Miejsca ustępowe buduje się w odległości 30-40 od rowów strzeleckich i łączy się je rowami łącznikowymi idącymi do tyłu.
8. Rowy przeciwlotnicze, lekkie schrony i zasłony.
154. Rowy przeciwlotnicze kopane poza rowami strzeleckimi celem ukrycia grupy strzelców (rys. 107) są głębokimi wąskimi rowami Schron lekki przeciw odłamkom. Czns na budowę przez drużynę strzelecką - 14 godzin. Materiał: okrąglaki średn. 16 - 20 cm, długości 5,5 m - 4 sztuki, długości 3m - 70 szt., żerdzie średn. 6 - 8 cm. długości 1,4 m - 50 szt
Możliwość trafienia pocisku artyleryjskiego lub bomby lotniczej jest bardzo mała, a od odłamków powstałych przy wybuchu pocisku, miny lub bomby na powierzchni ziemi rów chroni całkowicie. Rów chroni strzelców również w czasie szturmu czołgów i samolotów nieprzyjaciela. Dlatego rowy stosować przy zajęciu podstawy wyjściowej do natarcia, w obronie, na odpoczynkach itp.
155. Rów przeciwlotniczy kopie się w poprzek przewidywanego kierunku ognia nieprzyjaciela. Dla lepszej ochrony od małych bomb i ognia CKM z samolotów lecących wzdłuż frontu rowy kopie się załamaniami i przykrywa się.
156. Schrony lekkie przeciw odłamkom (rys. 108) buduje się nie większe niż na jedną drużynę. Schron wygląda, jak poszerzony rów przykryty stropem zabezpieczającym od lekkich odłamków i pocisków i jest przystosowany do obrony przeciwgazowej. Przy kopaniu schronów pozostawia się schodki do siedzenia. W słabych gruntach ściany schronu i schodki do siedzenia odziewa się żerdziami lub deskami. Wysokość schronu od dna rowu do stropu nie powinna być mniejsza niż 180 cm. Wyjścia ze schronów urządza się zawsze od strony przeciwległej do nieprzyjaciela.
157. Ze względu na obronę przeciwgazową wejście buduje się z podwójnymi drzwiami nieprzepuszczającymi gazów lub z ochronnymi zasłonami z płacht namiotowych i koców. Wymiar drzwi 70x170 cm.
Oprócz podwójnych drzwi lekkie schrony mogą posiadać filtr i wentylator. Powietrze do takiego schronu dostaje się za pomocą wentylatora przez filtr; powietrze przechodzące przez filtr oczyszcza się z gazów.
158. Filtry mogą być etatowe lub przygotowane z podręcznego materiału. Filtr z podręcznego materiału może być zrobiony w następujący sposób:
1) w odległości 3 - 4 m od schronu kopie się dół głębokości 170 cm o wymiarach w planie 1,9 x 1,9 m; na wysokości 30 cm od dna dołu pozostawia się występy szerokości 20 - 30 cm; ścian dołu nie należy odziewać;
2) dolną część dołu łączy się rurą z wentylatorem znajdującym się w schronie;
3) na występy dołu układa się żerdzie (10 - 15 cm jedna od drugiej) a na wierzch kładzie się 10 - 15 cm warstwę chrustu;
4) na chrust nasypać 50 cm warstwę spulchnionego i przesianego czarnoziemu, ogrodowej, ornej albo ugorowej ziemi następnie zasypać filtr ziemią, ubijając ją lekko koło ścianek; sucha jak i bardzo wilgotna ziemia nie nadaje się do filtru. Filtr może być zasypany torfem
Co do pytania o metalowe pręty . Są to elementy wieszaków, uchwytów pod półki na Twoim zdjęciu widać wnękę w ścinie co sugeruje żę mogły być tam półki np. na telefon itp.
W otworze w podłodze znajdowały się najprawdopodobniej kable telefoniczne . Od góry mogła być przykrytą np deskami ( ale tu nie jestem pewien mozliwe,ze był inny sposób jej zabezpieczenia )
Reszta po świetach bo muszę poszperać wliteraturze .
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach