Rzeczywiście piękne, malownicze okolice. Fotka z wozem na tle domu wprost urocza.No i te części od kieratu, czy nawet kompletny kierat. Nie wspominając o budynkach z murem pruskim.Choć nie dawno spotkałam się z inną nazwą tego rodzaju budową.Chyba jak zwiedzałam w Darłowie zamek Pani przewodniczka inaczej nazwała tego rodzaju styl budowlany.Ja nie pamiętam tej drugiej nazwy a szkoda.
Bardzo mi się podoba ten rodzaj budownictwa, łączenie cegły z drewnem, zaraz człowiek wie, że jest na Pomorzu. Ostatnia fotka super! Czy to swego rodzaju kamienna wanna?
Dołączył: 20 Mar 2006 Posty: 10273 Skąd: Piękny kraj!
Wysłany: Pon 17 Sie, 2009 02:55
Piszą tam, że to konstrukcja ryglowo-zastrzałowa, czyli znany szerzej mur psuski. Ale jako, że mamy tu eksperta od architektury, to poczekajmy na jego fachową opinię
Czy to wanne? Nie wiem- nie było opisane
Bardziej rodzaj żarna jako, że na młyńskim terenie
"Mur pruski (tak potocznie określa się ścianę ryglową) jest to rodzaj ściany szkieletowej zwanej też szachulcową lub fachówką (z niem. Fachwerk), wypełnionej murem z cegły, gruzu, czasem gliny i trzciny. W przypadku zastosowania gliny, przestrzeń między belkami wypełniało się dodatkowo pionowymi szczapami, a glinę mieszało się z sieczką lub innym materiałem wiążącym. Jego konstrukcja drewniana jest widoczna, często impregnowana i może być traktowana jako element dekoracyjny.
Elementy ściany ryglowej to:
* podwalina - belka oparta na całej długości na fundamencie i zakotwiona w nim. Podwaliny łączy się na długości na nakładkę. Od wilgoci zawartej w gruncie drewno chroni się izolacją poziomą z papy.
* oczep - górna belka zamykająca ścianę, przejmuje obciążenia od belek stropowych lub krokwi dachowych.
* słupki - w rozstawie ok. 1,0 - 1,5 m. Słupki połączone są z podwaliną i oczepem na czopy.
* zastrzały - ukośne belki w skrajnych polach przenoszące siły parcia wiatru i zapewniające stateczność budynku. Z podwaliną i oczepem łączy się je na wręby.
* rygle (rozwory) - elementy dzielące pola między słupami i ograniczające otwory okienne i drzwiowe. Ich zadaniem jest przejęcie obciążenia od wypełnienia i przekazanie go na słupki. Rygle ze słupkami łączy się na wręby ukośne a z zastrzałami na czopy.
Mur pruski znany jest od średniowiecza.
Stosowany był w budownictwie mieszkalnym i gospodarczym głównie w Europie Północnej, w Anglii, Niemczech, Francji, Holandii, Danii i Szwecji.
Budowle z muru pruskiego występują na Śląsku, w zachodniej i północno-wschodniej Polsce, na Kaszubach: zabytkowe zabudowania w Swołowie i na Helu, w Łęgowie (stara plebania) czy Warmii i Mazurach. Jego rozpowszechnienie jest związane z kolonizacją na prawach niemieckich. W Polsce wyróżnia się kilka typów domów szachulcowo-ryglowych:
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach